Krok 1

Kwalifikacje

18 grudnia 2017 r. – 12 stycznia 2018 r.

Szkoły zgłaszają się do Turnieju Aktywnych Szkół Multisport poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Na tym etapie zadaniem każdej szkoły, która zdecyduje się przystąpić do kwalifikacji będzie podanie podstawowych danych kontaktowych i technicznych (np. liczba uczniów, wymiary sali gimnastycznej) i przedstawienie praktykowanych przez nią dotychczas działań związanych z aktywnością fizyczną. Szkoły będą też miały możliwość zaprezentowania się w dowolnej, wypracowanej wspólnie z uczniami formie twórczej (np. zdjęcie, film, plakat, wiersz) i przekonania komisji sędziowskiej, czyli kapituły konkursowej, że to właśnie ich placówka powinna znaleźć się w gronie Aktywnych Szkół MultiSport.

Na podstawie nadesłanych zgłoszeń, sędziowie wyłonią placówki, które otrzymają mikro grant na realizację aktywnych postanowień i wezmą udział w rozgrzewce – kolejnym etapie programu. Wyniki zostaną ogłoszone 15 stycznia.

Szczegółowe informacje i potrzebne materiały do pobrania na stronie.

Termin składania zgłoszeń upływa 12 stycznia!

Krok 2

Rozgrzewka

29 stycznia – 28 lutego

Rozgrzewka to kluczowy element każdej dyscypliny i zawodów sportowych. W naszym turnieju, rozgrzewka to moment budowania drużyny i przygotowania planu treningowego.

Drużynę Aktywnej Szkoły, razem z dziećmi i nauczycielami, powinni tworzyć także rodzice, przedstawiciele lokalnych władz, mediów a może nawet przedsiębiorców.

Na tym etapie, przy dużym wsparciu organizatorów, szkolna drużyna tworzy swój plan treningowy na czas udziału w programie, czyli propozycję wprowadzenia prostych, niskobudżetowych zmian, które niemal z dnia na dzień mogą przynieść efekt w postaci dodatkowych, aktywnie spędzonych minut w szkole.

Plan będzie przedstawiony i dopracowany podczas seminarium, które odbędzie się w każdej z zakwalifikowanych placówek, z udziałem moderatora Aktywnych Szkół MultiSport.

Do dalszej gry wejdzie 30 z 49* szkół biorących udział w rozgrzewce. O wyborze zadecyduje komisja sędziowska, w skład której wejdą przedstawiciele Fundatora Programu, Operatora Programu oraz grono ekspertów.

*Dokładna liczba szkół jest uzależniona od liczby uczniów.

Krok 3
Krok 3 - Ślamazary

Runda I

Kiedy? 19 marca – 22 czerwca
Jak długo? 2 - 5 dni w każdej ze szkół.
Dla kogo? Dla klas IV – VII, opcjonalnie dla klas I – III.

Czas się zmierzyć w sprawnościowej dyscyplinie turniejowej!

W okresie pomiędzy 19 marca a 22 czerwca, odwiedzimy wszystkie zakwalifikowane szkoły i w każdej z nich spędzimy od dwóch do pięciu dni, w zależności od wielkości szkoły. Klasy IV – VII wezmą udział w innowacyjnej, interaktywnej formule testów sprawnościowych EuroFit +, wykorzystującej techniki multimedialne. Wykonując proste ćwiczenia (np. zwis na drążku, skok w dal z miejsca czy próba równowagi), uczniowie biorący udział w teście będą zdobywali kolejne poziomy w grze. Ich zadaniem, w warstwie fabularnej będzie pokonanie potworów stojących po leniwej stronie mocy bezruchu, zwanych Ślamazarami.

Oprócz walki z leniwymi potworami, uczniowie rywalizują tylko jako grupa – na poziomie klasy i szkoły, nie ma rywalizacji indywidualnej. Szkoły natomiast przystępują do turnieju dwójkami, rozgrywki są prowadzone w dwóch placówkach równolegle, a liczy się klasyfikacja generalna. Indywidualne wyniki dzieci zostaną przekazane wyłącznie rodzicom, w formie rekomendacji.

Nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia jest też prawidłowe odżywianie, dlatego uczestnicy turnieju, poza testami sprawnościowymi, będą mogli zagrać w żywieniowe bingo, które w ciekawy i przystępny sposób przybliży im podstawy zdrowej diety.

Po zakończonej Rundzie I, zespół Aktywnych Szkół MultiSport opuszcza szkołę na sześć miesięcy i przekazuje nauczycielom, rodzicom oraz uczniom zestaw zaleceń i inspiracji do wykorzystania w okresie pomiędzy testami.

Krok 4

Treningi drużynowe

Okres sześciu miesięcy pomiędzy Rundą I a Rundą II.*

Treningi drużynowe to czas na realizację celów przewidzianych w wypracowanym na etapie rozgrzewki planie treningowym, wdrażanie zaleceń z Rundy I i sukcesywne zwiększanie poziomu codziennej aktywności w szkole.

Hasłem przewodnim tego etapu jest więcej aktywności w codzienności!

Na ten czas przypadają też wakacje, w czasie których dzieci biorące udział w turnieju będą zdobywać kolejne punkty dla szkoły, wykonując specjalne zadania w ramach misji wakacyjnych.

* W zależności od tego, w jakim terminie szkoła przystąpiła do udziału w Rundzie I, będzie to okres np. od 19 marca do 3 września lub w przypadku szkoły, w której Runda I zaczęła się 9 kwietnia, ten okres będzie trwał do 15 października.

Krok 5

Runda II

Kiedy? 3 września - 14 grudnia
Jak długo? 2 - 5 dni w każdej ze szkół.
Dla kogo? Dla klas IV – VII, opcjonalnie dla klas I – III.

Runda II to czas by zmierzyć się już nie tylko z innymi szkołami, ale przede wszystkim ze swoimi wynikami z Rundy I!

Zespół Aktywnych Szkół MultiSport wraca do każdej ze szkół, w kolejności odpowiadającej Rundzie I, aby ponownie przeprowadzić testy sprawnościowe EuroFit +.

Dla uczniów i szkół to moment, by pokazać co udało im się wypracować w czasie Treningów drużynowych.

Krok 6

Finał

Połowa grudnia 2018
Dokładna data zależy od przebiegu rozgrywek.

W finale znajdą się wszystkie szkoły, które zmierzą się z wyzwaniem Aktywnych Szkół MultiSport i wezmą udział w obu rundach rozgrywek

Wygrywa drużyna, która w czasie trwania programu zrobi największy postęp w zakresie wyników EuroFit + i zmian wprowadzonych w szkole. Dla tych, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i determinacją przewidziane są również nagrody indywidualne.

Łączna pula nagród do zgarnięcia wynosi 85 tys. złotych!