Zobacz co
u nas słychać

News

Sport to przede wszystkim zabawa – wybór dyscypliny dla najmłodszych

Dzieci uwielbiają ruch! Dla najmłodszych aktywność fizyczna to naturalny sposób na poznanie otaczającego ich świata i samych siebie. Regularne uprawianie sportu niesie ze sobą niezliczone korzyści dla zdrowia fizycznego, samopoczucia oraz kształtowania przyszłych prozdrowotnych nawyków. Z czasem proste zabawy wydają się jednak najmłodszym zbyt nudne i szukają wtedy innej formy ruchu. Jaki sport wybrać?

Gdy dziecko szuka bardziej zorganizowanej formy ruchu, warto zainteresować je treningami konkretnej dyscypliny sportowej. Jednak jak właściwie wybrać sport dla dziecka? Na jakiego rodzaju zajęcia je zapisać, kiedy i na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, aby zaszczepić w dziecku miłość do sportu? W poniższym artykule wskażemy Wam kilka wskazówek, którymi proponujemy się kierować przy wyborze zajęć sportowych.

Pierwszym i najbardziej oczywistym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę jest wiek dziecka. Eksperci wskazują, że wiek 4-5 lat to czas, w którym można rozpocząć przygodę z ukierunkowanymi zajęciami sportowymi. Jednak w tym okresie najbardziej wskazane jest zacząć od prostych zajęć ogólnorozwojowych, które będą kształtować podstawowe umiejętności ruchowe najmłodszych. Może to stanowić świetną podstawę do późniejszego wyboru konkretnej dyscypliny. Wskazuje się, że dziecko można zapisać na treningi konkretnej dyscypliny, gdy rozpoczyna szkołę podstawową. Należy jednak pamiętać, że jest to sprawa indywidualna. Wiek ten nie jest stały dla każdej z dyscyplin i w niektórych przypadkach następuje dużo później.  

Drugim, równie istotnym czynnikiem są preferencje dziecka odnośnie wyboru przyszłych zajęć sportowych. Bardzo ważne jest, aby pokazywać dziecku już od najmłodszych lat jak najwięcej rozmaitych sportów, aby w przyszłości mógł swobodniej zdecydować, co naprawdę sprawia mu przyjemność. Im więcej zobaczy, pozna i doświadczy tym lepiej! Dziecko powinno razem z rodzicami brać udział w podjęciu ostatecznej decyzji związanej z wyborem zajęć. Pamiętajmy, że każde dziecko posiada cechy, które mogą predysponować je do sportów zespołowych lub indywidualnych. Poznanie różnorodnych dyscyplin pomoże odkryć te predyspozycje zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. 

Po trzecie, wspierajmy i motywujmy! Tak jak w przypadku dorosłych, nastawienie dziecka ciągle się zmienia i ulega rozmaitym wpływom. Dlatego powinniśmy być dla naszego młodego sportowca oparciem w chwilach zwątpienia. Najważniejsze, by nie zmuszać do niczego za wszelką cenę. Sport ma być przede wszystkim przyjemnością. Zajęcia realizowane pod przymusem rodziców, czy trenera szybko mogą stać się dla dziecka formą kary. Sport to pozytywne emocje i nigdy o tym nie zapominajmy!

Na koniec pamiętajmy, że przykład idzie z góry. Trudno jest wychować aktywne fizycznie dziecko, jeżeli sami rodzice nie będą dawać przykładu swoimi wyborami. Jeżeli mamy taką możliwość, to warto ćwiczyć razem z dzieckiem elementy uprawianej przez niego dyscypliny. Dzięki temu jeszcze bardziej rozbudzimy w nim sportową pasję. Dodatkowo, możemy wypełnić weekend małego sportowca o spontaniczne, rodzinne aktywności w różnej postaci. 

Właściwy wybór zajęć sportowych może mieć kluczowe znaczenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego naszych najmłodszych oraz dla kształtowania odpowiedniego stylu życia. Z czasem sport może stać się pasją czy nawet sposobem na życie. Pamiętajmy jednak, że na tym etapie sport przede wszystkim ma być zabawą. J

Źródło: https://parenting.pl/najlepsze-sporty-dla-dzieci?src01=af0b6http://www.edziecko.pl/edziecko/7,159711,23815907,jaki-sport-wybrac-dla-dziecka-podpowiadamy-jak-zachecic-dziecko.html