Zobacz co
u nas słychać

News

Porażka ma znaczenie

Obok wielkich triumfów i małych sukcesów, w naszym życiu pojawiają się też chwile, w których musimy przełknąć gorzki smak przegranej. Porażka jest nieodłącznym elementem naszego życia i choć wywołuje negatywne emocje, zarówno dorośli, jak i dzieci muszą się z nią prędzej czy później zmierzyć. Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci jak radzić sobie z przegraną i jak w naturalny sposób stawiać czoła życiowym potknięciom.

Przeżywanie porażek i mówienie o nich powinno być tak samo istotne, jak przeżywanie sukcesów. Rolą rodziców jest wpierać dzieci w przypadku niepowodzeń oraz uświadomić im, że oprócz samego rezultatu, równie istotne jest zaangażowanie i praca, która towarzyszy nam w drodze do osiągnięcia wyznaczonego celu. Jak wspierać dziecko w trudnych chwilach i jak zaszczepić w nim naturalną pokorę w przyjmowaniu porażki? 

Po pierwsze, bądźmy empatyczni. Jeżeli dziecko nie jest zadowolone z efektów swojej pracy to nie wmawiajmy mu, że jest inaczej. W takich sytuacjach u najmłodszych często pojawia się frustracja, złość czy rozczarowanie. Istotne jest, aby wysłuchać dziecka, zrozumieć jego emocje i zdefiniować potrzeby oraz idące razem z nimi rozwiązania. 
Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest odkrywanie przed dzieckiem nauki płynącej z niepowodzeń. Warto zastanowić się co było przyczyną porażki i co następnym razem można by zrobić lepiej, aby uniknąć niepowodzenia. Pozwólmy dziecku samemu znaleźć rozwiązanie, dzięki temu pokazujemy mu, że odpowiednia interpretacja porażki może nieść ze sobą coś pozytywnego. Rozmawiajmy z dzieckiem także o jego codziennych sukcesach, tym samym budując i wzmacniając jego samoocenę. Dzięki temu uświadomimy mu ile rzeczy już potrafi oraz nad czym musi jeszcze popracować. 

Zwracajmy uwagę nie tylko na namacalne efekty, ale także na drobne zachowania i małe gesty. W przypadku porażki wytłumaczmy najmłodszym, że są czynności, w których możemy być bardzo dobrzy, ale są także takie, które będą od nas wymagać dużo więcej pracy i uwagi i nie ma w tym nic dziwnego. Nikt z nas nie jest doskonały, im szybciej sobie to uświadomimy, tym lepiej. W ciężkiej sytuacji warto przedstawić dziecku sytuację z naszego dzieciństwa w której „podwinęła nam się noga”. Pokazanie, że dorośli też doświadczają niepowodzeń, z którymi radzą sobie na co dzień jest jedną z najlepszych możliwych nauk.  

Kolejnym czynnikiem jest stworzenie bezpiecznego, przyjaznego środowiska, w którym dziecko może doświadczać i „uczyć się” porażki. Dobrze sprawdzają się tutaj wszelkie gry planszowe, czy wspólne uprawianie sportu w rodzinnym gronie.

Na sam koniec - świećmy przykładem. Podzielmy się naszymi historiami, które wymagały od nas cierpliwości i wytrwałości. Pokażmy, że mama i tata, także zmagają się z różnymi wyzwaniami i że czasem też coś nie pójdzie po ich myśli. Pokażmy im, że przegrana to nie koniec świata. Wyciągnijmy odpowiednie wnioski, uczmy się i próbujmy, a z kolejnymi podejściami przyjdzie upragniony sukces. 


Źródło: 

https://dziecisawazne.pl/pomoc-dziecku-radzic-porazka/

https://dziecisawazne.pl/dlaczego-warto-przegrywac-dzieckiem-specjalnie-chinczyka-czyli-o-waznej-roli-porazki/