Zobacz co
u nas słychać

News

Pierwsze kolonie? Dzieci dadzą sobie radę!

Nadchodzące wielkimi krokami wakacje dla wielu rodziców, będą wiązać się z wyjazdami dzieci na pierwsze kolonie, czy letnie obozy. Podjęcie decyzji z nimi związanych rodzi naturalnie wiele pytań i wątpliwości. Do wszystkiego jednak można się przygotować!

Może się wydawać, że dzieci chętniej spędzają czas z telefonem niż z kolegami i koleżankami. Tymczasem, według badań przeprowadzonych w ramach Aktywnych Szkół MultiSport, aktywna zabawa z przyjaciółmi stanowi ulubioną formę spędzania czasu wolnego dla 80% z nich. Wątpliwości rodziców wiążą się też z długą rozłąką, która niewątpliwe jest dużym przeżyciem dla dziecka, a czasem jeszcze większym dla mamy i taty. Pamiętajmy jednak, że dzieci najlepiej doświadczają otaczającego je świata poprzez swoje własne, samodzielne przeżycia. Kolonie to jeden z najskuteczniejszych i najfajniejszych sposobów aby im to umożliwić w bezpiecznym otoczeniu. Drodzy Rodzice, nie martwcie się – dzieci dadzą sobie radę!


Najważniejsze, aby decyzja o wyjeździe zapadła w obecności i wspólnie z dzieckiem. Reakcja wskaże nam jego emocjonalną gotowość. Psychologowie wskazują, że optymalnym okresem na pierwszy samodzielny wyjazd dziecka jest wiek 8-10 lat, ale pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i to, co dla jednych może wydawać się normalne, u innych może powodować niepewność a nawet lęk. Dziecko nie może poczuć, że jest do czegokolwiek zmuszane.


Zaznajamiając dziecko wystarczająco wcześnie z pomysłem wyjazdu, będziemy w stanie odpowiedzieć na jego wszelkie pytania i wątpliwości z nim związane. Dzięki temu dziecko będzie czuć się znacznie swobodniej i pewniej. Nam z kolei da czas na poznanie jego preferencji, co umożliwi wybór jak najlepszej oferty, która spełni jego oczekiwania względem wyjazdu i może być zalążkiem dla nowej pasji czy zainteresowań.


Obecna oferta kolonii dla najmłodszych jest naprawdę bogata. Jeżeli dziecko lubi aktywność fizyczną, to letnie kolonie stanowią wspaniała okazję do zapoznania go z nową dyscypliną i aktywnymi formami spędzania czasu. Jeżeli jednak dziecko interesuje się śpiewem lub malowaniem, to warto wysłać je na kolonię muzyczną, czy plastyczną. Najważniejsza jest frajda dziecka i stworzenie konkretnych możliwości dla jego rozwoju. Wybór odpowiedniej sprawi, że wypoczynek będzie dla niego jeszcze bardziej wartościowy. Dlatego warto już teraz zaplanować przyszłe wyjazdy. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak dziecko zareaguje na tak długą obecność poza domem i ograniczony kontakt z rodzicem, to można przyzwyczajać go do tego w postaci weekendowego pobytu u dziadków, czy wieczoru z opiekunką.


Kiedy już wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, rodzicom nie pozostanie nic innego jak po prostu się odprężyć. Będzie dobrze! Tego typu odpoczynek może okazać się naprawdę wartościowy dla dziecka jak i samych rodziców.;)