Zobacz co
u nas słychać

News

Natura dba o kondycję naszych głów

Istnieje wyraźna zależność pomiędzy czasem spędzonym na świeżym powietrzu w dzieciństwie a zdrowiem psychicznym w wieku dorosłym!

Ostatnie badania przeprowadzone w Instytucie Zdrowia Globalnego w Barcelonie wskazują na realny związek kontaktu z przyrodą w dzieciństwie a zdrowiem psychicznym w dorosłości. Okazuje się, że dzieci które aktywnie spędzały dzieciństwo wśród natury, w swoim dorosłym życiu będą przejawiać mniejszy poziom niepokoju, rozdrażnienia, stresu, czy zmęczenia w codziennym życiu. Aktywnie spędzony czas zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, stanów lękowych czy fobii w przyszłości. Według badań, ta zależność będzie się utrzymywać, nawet gdy z biegiem lat nasze doświadczenia z matką naturą staną się nieco bardziej ograniczone. 


Zdaniem ekspertów z ewolucyjnego punktu widzenia, nasze mózgi nie są jeszcze gotowe na ciągłe funkcjonowanie w miastach, co może powodować różnego rodzaju napięcia wpływające na naszą aktualną i przyszłą kondycję psychiczną. Istnieją zatem wiarygodne dowody na to, że nasze głowy czują znacznie lepiej pośród otwartych, zielonych przestrzeni niż zorganizowanych i ciasnych (ulic) miast. 


Ważne jest także, że osoby, które cieszyły się czasem spędzonym na świeżym powietrzu w dzieciństwie bardziej doceniają znaczenie przyrody w ich przyszłym życiu i przekazują te wartości najbliższym, przyczyniając się do ich prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. 


Korzystajmy zatem z tego co oferuje nam matka natura i dajmy od czasu do czasu odetchnąć naszemu centrum dowodzenia.


Źródło: http://www.national-geographic.pl/national-geographic/dziecinstwo-na-swiezym-powietrzu-gwarantuje-zdrowie-psychiczne-w-doroslosci-przyroda-zmienia-budowe-mozgu?fbclid=IwAR35vFprJTrH9-kEXJpdPjj9Q2PMB4vVDYsNF5meqrM3LVnTNCFGuqVl5lc