Zobacz co
u nas słychać

News

Dzieci potrzebują odrobiny wolności

W przeciągu ostatnich lat świat zmienił się nie do poznania. Wraz z nim zmianom uległo dzieciństwo i rodzicielstwo. W dzisiejszych czasach stajemy przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Postęp technologiczny i przemiany społeczne ostatnich dekad doprowadziły do wielu zmian w procesie wychowania, co może mieć negatywny wpływ na zachowanie i rozwój emocjonalny zarówno dzieci, jak i rodziców.

Autorka książki „The Good News About Bad Behavior” – Katherine Reynolds Lewis wskazuje na trzy główne przyczyny obecnego kryzysu wychowawczego. Pierwszą z nich jest dostęp do nowych technologii i mediów społecznościowych. Niestety większość dzieci płynie na fali wirtualnej rzeczywistości i chętniej spędza wolny czas przed ekranem komórki, czy komputera niż na świeżym powietrzu. Winny zaistniałej sytuacji jest także wyraźny deficyt aktywnego spędzania czasu dzieci ze swoimi rówieśnikami i charakteru tych aktywności, zwłaszcza w kontekście lokalnych społeczności. Wreszcie ostatnią kwestią poruszaną przez autorkę jest „bezczynność” dzieci, która odnosi się przede wszystkim do wszelkich drobnych prac w domu, działań na rzecz szkoły, wspólnoty, czy rodziny. Podejmowanie małych działań pomaga najmłodszym stopniowo budować pewność siebie i poczucie wspólnoty, natomiast ich brak będzie prowadził do utraty poczucia własnej wartości – podobnie jak w przypadku dorosłej, bezrobotnej osoby. 

Jeszcze kilkanaście lat temu podwórka pękały w szwach. Dzieci samodzielnie wybierały gry, ich zasady, planowały swój czas i rozwiązywały grupowe spory. Przeważnie odbywało się to pod minimalnym nadzorem rodziców i to właśnie dzięki tej własnej, małej autonomii dzieci były w stanie budować swoją samoocenę i pewność siebie. Niestety w obecnych czasach często poprzez nadmierną kontrolę rodziców, dziecko pozbawione jest tej autonomii i doświadcza otaczającego je świata przeważnie pod stałym nadzorem rodziców.
Wspólna zabawa z rówieśnikami jest najlepszą drogą dla najmłodszych na poznanie podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, dzięki swoim własnym doświadczeniom i przemyśleniom. 

Czasem wśród rodziców panuje przekonanie, że wszelkie fobie, czy urazy psychiczne w życiu dorosłym są wynikiem traumatycznych przeżyć w dzieciństwie. Co ciekawe badania udowodniły, że związek ten jest odwrotny. Ludzie którzy doświadczyli upadku z wysokości są mniej skłonni do przejawiania lęku wysokości w dorosłym życiu, a dzieci które spędzały mniej czasu z rodzicami w swoim dalszym życiu przejawiały większą autonomię i niezależność niż ich rówieśnicy. Dzięki odrobinie niezależności dziecko zaczyna rozwijać swoją tolerancję na stres oraz lęk, co zaprocentuje w ich przyszłym życiu. Oczywiście zachowanie odpowiedniej równowagi podczas tego procesu jest trudne, jednak wraz z rozwojem dziecka należy stopniowo poszerzać krąg jego odpowiedzialności, jednocześnie zmniejszając obszar działań rodzica. 


Źródło: https://www.kqed.org/mindshift/51329/why-children-arent-behaving-and-what-you-can-do-about-it