Zobacz co
u nas słychać

News

Dieta młodego sportowca

Komponując posiłek młodego sportowca pamiętajmy o odpowiednim doborze produktów spożywczych z myślą o uprawianej dyscyplinie czy aktywności fizycznej. Dostarczą one młodemu organizmowi składniki niezbędne do jego prawidłowego rozwoju, ale także zapewnią mu dawkę dodatkowej energii.

O tym, że odpowiednie żywienie sportowców jest jednym z głównych czynników wpływających na jakość treningu i występu sportowego nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Regularna aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie naszego organizmu na podstawowe składniki odżywcze. Nie inaczej jest w odniesieniu do najmłodszych. W diecie młodego sportowca musimy dodatkowo uwzględnić potrzeby związane z rozwojem i wzrostem młodego organizmu. 

 

Aktywne fizycznie dzieci potrzebują dodatkowej dawki zdrowej energii, w postaci odpowiednio zbilansowanego posiłku. Dzięki prawidłowemu odżywianiu, najmłodsi będą aktywni, skuteczniejsi w działaniu, a dodatkowo zapewni im to dobre samopoczucie na co dzień. 

 

Przed aktywnością fizyczną powinniśmy skoncentrować się na produktach bogatych w węglowodany, które zapewnią najmłodszym odpowiednią ilość energii na czas ćwiczeń i wyrównają straty energetyczne poniesione podczas treningu. Idealnym źródłem węglowodanów mogą okazać się płatki kukurydziane, owoce, warzywa, produkty zbożowe (pełne ziarna, ryż, kasze, makaron), czy bogate w skrobię ziemniaki. Należy pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny może zwiększyć zapotrzebowanie młodego zawodnika na składniki energetyczne, nawet dwukrotnie. Zależność jest prosta – im więcej ruchu, tym więcej węglowodanów należy przyswoić. 

 

Po wysiłku fizycznym eksperci w dziedzinie żywienia zgodnie zwracają uwagę na ogromną rolę białka, które powinno być kluczowym składnikiem diety, zarówno młodego, jak i starszego sportowca. Produkty bogate w białko przyczynią się do odbudowy i wzmacniania tkanki mięśniowej oraz kształtowania silnego układu kostnego w obrębie rozwijanych partii mięśniowych. Na zwiększone zapotrzebowanie wpływa nie tylko wzrastanie, ale również intensywne treningi, zwłaszcza te z dyscyplin wytrzymałościowo-siłowych. Bogate w białko produkty to przede wszystkim: jajka, ryby, rośliny strączkowe, orzechy czy mięsa o niskiej zawartości tłuszczu. 

 

Przed treningiem idealnie sprawdzi się musli z dodatkiem miodu, jogurtu naturalnego i owoców, które zapewni naturalne źródło węglowodanów. Straty energetyczne młodego zawodnika po treningu uzupełnimy np. makaronem z kurczakiem w sosie śmietankowym i warzywami. 

 

Czego powinniśmy unikać w przygotowywanych posiłkach? Przede wszystkim, do minimum powinniśmy ograniczyć zawartość soli i cukru. Eksperci zalecają także mniejsze spożycie produktów bogatych w tłuszcz lub przygotowywanych z jego udziałem. 

 

Co najważniejsze, bezwzględnie należy pamiętać o wodzie! Będzie ona niezastąpionym i najzdrowszym sposobem na ugaszenia pragnienia małego sportowca. Dlaczego? Więcej na ten temat znajdziecie także na naszym blogu w artykule pt. „PoWody do picia wody”.  


Źródła:

http://www.junior.sport.pl/junior/1,143112,13156037,Ekspert_radzi___Woda_nie_daje_kalorii_.html


http://www.junior.sport.pl/junior/1,143112,15541947,Ekspert_radzi__Jak_odzywiac_malego_sportowca_.html