Zobacz co
u nas słychać

News

120m

120 m - taki dystans dzieliłby dziewczynkę z końca lat 70. od jej współczesnej rówieśniczki, gdyby obie zmierzyły się w biegu na 600 m. Wątpliwym wydaje się, aby w najbliższej przyszłości dzieci zbliżyły się wynikami do wcześniejszych pokoleń. Jednak nie to jest głównym celem Programu ASM jak i samych badań. Jest nim uzyskanie punktu wyjścia dla obecnego pokolenia.


Głównym punktem Programu Aktywne Szkoły Multisport jest test sprawności fizycznej EuroFit+. O tym, co kryje się za tą tajemniczą nazwą, jak wygląda taki test i dlaczego jego wyniki są tak istotne dla dzieci i ich rodziców, rozmawialiśmy z wykładowcą warszawskiej AWF, specjalistą od teorii i metodyki wychowania fizycznego oraz korektywy, doktorem Januszem Doboszem.   

 Bieg wahadłowy, bieg długi, siła ścisku, zwis na drążku — to tylko przykłady ćwiczeń, z którymi dwukrotnie, w odstępie sześciu miesięcy, zmierzą się dzieci uczestniczące w programie ASM. W sumie test składa się w dziewięciu różnych ćwiczeń, które pozwalają na ocenę sprawności fizycznej dziecka.   Ustandaryzowanie testu na poziomie Unii Europejskiej nastąpiło w drugiej połowie lat 80. W Polsce bardzo zbliżone badania przeprowadzano już pół wieku wcześniej, natomiast pierwszy ogólnopolski test, którego rezultaty zostały zapisane i do którego możemy się odnosić, miał miejsce w roku 1979. Wówczas składał się on z 8 prób.   - I średnio w pięciu na osiem notowaliśmy poprawę wyników osiąganych w drugich podejściach. To w przypadku dziewczynek. U chłopców lepszy wynik osiągany był średnio w aż sześciu ćwiczeniach — mówi dr Janusz Dobosz.    

 Niestety kolejne dekady przyniosły ze sobą coraz słabsze rezultaty. W latach 89-99 wśród obu płci progres notowano średnio w dwóch próbach. To, jak bardzo pogorszył się stan kondycji fizycznej dzieci, najlepiej pokazują próby zwisu na drążku czy biegów długich.   - W 79 roku chłopcy w wieku 7-8 lat utrzymywali się na drążku średnio przez 19,44 s, a jedenastolatkowie 26 s. W ostatnim ogólnopolskim teście, który miał miejsce w 2009 roku, średnia w tożsamych przedziałach wiekowych wyniosła odpowiednio 8,5s (!) oraz 13,7s (!). A teraz wyobraźmy sobie bieg na 600 metrów. Dziewczynka z roku 79 skończyłaby już dystans, podczas gdy jej współczesna rówieśniczka miałaby jeszcze 120 metrów do przebiegnięcia — obrazuje skalę regresu ekspert programu ASM.   Wątpliwym wydaje się, aby w najbliższej przyszłości dzieci zbliżyły się wynikami do wcześniejszych pokoleń. Jednak nie to jest głównym celem Programu ASM jak i samych badań. Jest nim uzyskanie punktu wyjścia dla obecnego pokolenia.   - Wyniki prób przeliczane są na skalę standaryzowaną, uwzględniającą wiek. Oznacza to, że punkty uzyskane dziś, za pół roku, rok czy dwa lata, można ze sobą porównać, gdyż przy ich wyliczaniu brane są pod uwagę naturalne procesy rozwoju biologicznego dzieci — tłumaczy wykładowca AWF. - Tym samym pierwszy test jest takim punktem wyjścia. Pokazujemy dziecku jego aktualny poziom sprawności fizycznej i stawiamy przed nim i rodzicami wspólny cel, czyli co najmniej zachowanie status quo. Natomiast jeśli uda Ci się poprawić wynik, będziesz już uczniem na szóstkę! — dodaje.   

Program ASM niesie ze sobą zupełnie nową, zdigitalizowaną formułę standardowego testu EuroFit. Służy ona zachęceniu dzieci do uczestnictwa. Całość badania ma być dla nich przede wszystkim znakomitą zabawą.   - Przecież gdybyśmy teraz poszli do szkoły, stanęli przed klasą i powiedzieli, że za chwilę będą biegać, prawdopodobnie na niewielu twarzach pojawiłby się wyraz entuzjazmu. Nowa formuła niesie dodatkową motywację do maksymalizowania wysiłku. Dzieci będą brały udział w grze, w zabawie. To  odsuwa na bok wszelkie negatywne doznania i jestem przekonany, że zaangażuje mocno także te dzieci, które na co dzień stronią od ruchu — przekonuje dr Dobosz.   - Dodajmy do tego, że uczestnicy testu nie będą rywalizować bezpośrednio pomiędzy sobą, a walczyć będą o jak najlepszy wynik całej grupy oraz o poprawę swoich indywidualnych osiągnięć. Tu naprawdę każdy ma szansę wygrać. Macie w klasie 20 osób? Na koniec Programu możecie mieć 20 zwycięzców! I tego życzę wszystkim uczniom i ich rodzicom — kończy nasz rozmówca.   

Przypomnijmy, że pierwsza faza testów EuroFit+ rozpocznie się już w marcu 2018 i trwać będzie do czerwca. Testy porównawcze przeprowadzone zostaną pół roku później.