Zobacz co
u nas słychać

News

Aktywne Szkoły MultiSport w Opolu

Blisko 80% dzieci w Polsce nie spełnia zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących aktywności fizycznej. W odpowiedzi na te alarmujące dane miasto Opole zdecydowało się rozpocząć monitorowanie poziomu sprawności fizycznej zaczynając od pierwszoklasistów.

Na specjalne zaproszenie władz miasta, w Opolu nasi Pogromcy Bezruchu przeprowadzili pomiary poziomu aktywności fizycznej u blisko 1000 uczniów klas pierwszych z aż 23 szkół podstawowych!

- Ruch to zdrowie, więc chcemy zachęcać do ruchu już od najmłodszych lat. Wspieramy funkcjonowanie wielu sekcji sportowych, ale także inicjatyw o charakterze rekreacyjnym. Teraz kolejny krok - sprawdzimy formę uczniów. Cieszę się, że tak wiele osób chce w tym projekcie wziąć udział. Za jakiś czas powtórzymy test, by sprawdzić czy następuje rozwój, czy jednak jeszcze mocniej trzeba zaangażować się w to, by dzieciaki uczyły się modelu aktywnego spędzania czasu - tłumaczy prezydent miasta Opole, Arkadiusz Wiśniewski.

Uczniowie opolskich podstawówek wzięli udział w teście sprawnościowym opartym na przetestowanej i wypracowanej na potrzeby programu Aktywne Szkoły MultiSport zgrywalizowanej formule, opartej na Europejskim Teście Sprawności Fizycznej EuroFit . Uśmiechy na twarzach dzieci i wspólna zabawa były dla nas kolejnym potwierdzeniem na to, że fabuła Galaktyki Bezruchu zdała egzamin. Cieszymy się, że najprostsze aktywności ubrane w odrobinę fantazji budzą takie zainteresowanie i radość nie tylko wśród dzieci, ale także nauczycieli.

Wierzymy, że badanie poziomu sprawności fizycznej pierwszoklasistów będzie istotnym krokiem, który pozwoli na skuteczne zaprojektowanie i wdrożenie przyszłych rozwiązań związanych z aktywnością fizyczną najmłodszych w lokalnych społecznościach. Dwa lata działania programu Aktywnych Szkół MultiSport udowodniły, że wspólnymi siłami możemy skutecznie przeciwdziałać epidemii bezruchu wśród najmłodszych. W przeciągu dwóch edycji trwania programu zmobilizowaliśmy do ruchu blisko 13 tys. uczniów szkół podstawowych z województw dolnośląskiego oraz mazowieckiego, a to dopiero początek! Nasz cel to nie tylko dostarczenie niezbędnych informacji odnośnie poziomu sprawności dzieci w Polsce, ale także pokazanie im jak wiele radości i korzyści niosą ze sobą aktywne formy spędzania czasu.